K výročiu Paseky – 80 rokov existencie včelárskej paseky

O histórii sa hovorí, že je svedkom minulosti, učiteľkou života a svetlom pravdy. Táto kniha je pokračovaním úsilia smerujúceho k pravdivému poznaniu našej včelárskej minulosti na ktorú môžeme byť právom hrdí. Na Slovensku nie je veľa historikov, ktorí sa zaoberali alebo zaoberajú históriou slovenského včelárstva. Práve preto poďakujme trpezlivej bádateľskej práci, veľkým vedomostiam, literárnej zručnosti a ochote Františka Bizuba, ktorý pokračuje v tvorbe pre včelárov tak potrebnej literatúry a dúfajme, že po včelárskych zápisníkoch a včelárskom kalendári cez túto knihu o včelárskej paseke bude naďalej využí vať svoj pútavý pisateľský štýl, ktorý mu môže závidieť nejeden profesionálny historik.
Pripomíname si 80 rokov existencie včelárskej paseky, hmotného pamätníka včelárstva na Slovensku v trvaní života celej jednej generácie. Nejeden náš súčasník – včelár sa s týmto areálom identifikuje, pomáhal ho budovať, odborne s ním rástol. Niet pochýb o tom, že Včelárska paseka v Kráľovej pri Senci zohra la v živote slovenských včelárov významnú úlohu a nikto ju nikdy nepoprie.

Pokračovať v čítaní „K výročiu Paseky – 80 rokov existencie včelárskej paseky“

Publikácia – Včelárska paseka Kráľová pri Senci

Príhovor autora
Naši včelári boli v Európe prví, ktorí si v rokoch 1930 – 1932 svojpomocne vybudovali spoločné včelárske kultúrne a vzdelávacie centrum, Včelársku paseku v Kráľovej pri Senci. Dokázali to v období, keď sa svet zmietal vo veľkej hospodárskej kríze. Začali na pustej oráčine bez jedného stromu. Bolo treba veľa oduševnenia a statočnosti, veľa práce urobenej nezištne. Postavili budovy, vysadili park a ovocné sady.
Pred blížiacim sa 80. výročím vzniku Včelárskej paseky v Kráľovej pri Senci som považoval za potrebné zdokumentovať jej históriu a vyplniť mnohé medzery, ktoré sme o dianí na nej mali. Aby sme vedeli a nezabudli na to, ako sa naši predchodcovia obetovali, kým Paseku postavili, ako si ju zveľaďovali a chránili.
U včelárov chcem vzbudiť hrdosť na túto našu ustanovizeň, ostatných čitateľov chcem oboznámiť, čo na Paseke nájdu v súčasnosti.
Všetky politické zmeny, ktoré sa za 80 rokov trvania Včelárskej paseky v Kráľovej pri Senci na Slovensku udiali, sa jej dotkli. Bohužiaľ vždy negatívne.
Lebo nová vládnuca moc alebo jednotlivci sa snažili ju slovenským včelárom vziať a využiť vo svoj prospech.
Treba vedieť, že aj tu sa najobetavejším ľudom ukrivdilo. Aby sa to neopakovalo, treba sa z histórie poučiť a vystrihať sa krívd v spravovaní tohto nášho včelárskeho kultúrneho stánku voči tým, ktorí to s ním myslia úprimne. Ďakujem Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku a sekretariátu Slovenského zväzu včelárov v Bratislave za nezištné poskytnutie literatúry z knižníc a tiež všetkým, ktorí mi pri zbieraní podkladov do tejto knihy vyšli v ústrety.

© František Bizub 2011


Pokračovať v čítaní „Publikácia – Včelárska paseka Kráľová pri Senci“

Včelárska paseka

Včelárska paseka je jedno z najznámejších včelárskych kultúrno-osvetových centier slovenských včelárov.

Vznik

Zariadenie bolo otvorené v roku 1932, ako včelárske učilište v Kráľovej pri Senci. Myšlienka vytvorenia tejto inštitúcie slovenských včelárov sa zjavila už v programe národného buditeľa a kňaza Štefana Závodníka (18131885), rodáka z Pružiny v okrese Považská Bystrica. Zakladateľmi včelárskej paseky sa okrem iných stali hlavne:

Kontaktné údaje

Kontaktné údaje / Contacts:

Včelárska paseka, Skanzen, 900 50 Kráľová pri Senci

 

Rudolf Moravčík – správca

Tel./Phone: +421 33 779 80 49

Mobil: +421 902 580 204

E-mail: medmoravcik@gmail.com

 

https://www.google.sk/maps/@48.2013963,17.514504,16z/data=!3m1!1e3

 

GPS: 48.1995406,17.5122698 (4 km od obce Kráľova pri Senci, treba odbociť na pumpu Benzinol)

Mapa:

Pokračovať v čítaní „Kontaktné údaje“